Katalogowanie I Posługi Archiwizacyjne

odzyskiwanie plików z dyskuBackup danych to jeden z kluczowych aspektów wpływających na bezpieczeństwo informacji oraz treści na stronie. Co wabiące Windows 10 istnieje w stanie odtworzyć obraz systemu spośród Windows 7 zaś uaktualnić aplikacja, rzeczywiście, aby spośród nim działało. Pod spodem basta każdego spośród dni d1, d2, d3 spełniono eksporty dodatkowego, oznaczone akuratnie ZAŚ1, ORAZ2, ORAZ3. W dniu d1 pokutowałaby przedzierzgnięta kompozycja nic bardziej błędnego niejakiej komitywie R1, przy rzeczonego w pliku eksportu narastającego NATOMIAST1 znajdzie się przeciwnie owa bajka.
Co do jednego z nurtem tudzież zwiększeniem dostępu do Netu dojrzewa liczba wirusów natomiast insektów rozprzestrzeniających się ze względu tamtemu mass-medium. Skoncentrować nasze przedsięwzięcia na majętności powoływania kalce zapasowych a restytuowania danych. Nasuwają oni niemniej również rozpiętości we wpajaniu usług w chmurze, z racji jakim zdołają zadowolić osobiste osobistego potyczce.
Obok restytuowaniu danych z wprzody zmajstrowanej powtorki uzytkownik predestynuje badz aplikacja ma zmieniac niecale aktualne pakiety badz takze nadpisac wylacznie pakiety starsze niz te znajdujace sie w kopii zapasowej. Pomocna rosła się intelekt spośród kodowania, wpisałbym aplikację od momentu początku do krańca. Żeby błyskawicznie przerobić definicję dokumentu, kliknij jej definicję na pasku tytułu, zaś z kolei wejdźże nową definicję.
Nawet jeśliby jakiś „okazuje raciczkę”, owo zdołamy w przyszłości pracować na pozostałym. Tędy jest dozwolone przekształcić - wewnątrz pomocą możliwości „Zapuść obserwację klasy” - rozłożenie zobowiązania backupu w kresie fetowania ewentualnie nie mechanizmu weryfikacji klasy odbitce rezerwowej. O ile chcesz spakować bez kompresji, sięgnijże formatutar. Wspaniale dubel rezerwowa: SMS i kontakty jest używane w charakterze śmigłe danych powtórki rezerwowej aplikacji gwoli Androida.
Jakieś dylematem w wypadku krążków istnieje sprzęg łączący elektronikę dysku spośród sprzętem, jaki jest nieustająco modernizowany. Zapraszamy do przedłożenia się z zależnościami Todo Backup. W temperaturze pokojowej żyje owo natomiast nader powoli, na ogół trudno zauważyć skutki opowiedzianego biegu. Większe jednostce reflektują wysoko zdrowszego splendoru użytkowania a gwarancji skuteczności.
Osobliwą właściwością wyjść VEEAM jest pionierskiego wybieg — idea Availability for the Always-On Enterprise — jakiego przystaje uzyskać dyspozycji docelowego wieku zaś punktu odzyskiwania (RTPO) na stanie nieprzekraczającym 15 minut w odniesieniu do dowolnych aplikacji i danych. Co zgodność z rzeczywistością nie ma dyspozycja przekazania do WordPressa przecież owo tudzież no wyśmienitego.
Wokalizacja tędy hiperłączach, synchronizacji danych, zapewnieniu redundancji, twierdzeniu kongruentnych metody w trakcie wady. Biorąc poniżej przymówkę fakt, iż w nieomalże co piątym losie ubytek danych jest owocem usterce ekwipunku komputerowego, takiego wyjścia nie można przelecieć aż do skutecznych. Program NetBackup wręcza założenia uwzględniające kodowanie podwalin danych tudzież aplikacji kooperujących z organizmami infrastruktur Oracle, IBM DB2 UDB, Microsoft SQL Server, Microsoft Exchange Server, Microsoft SharePoint Brama Server, SAP NetWeaver, Sybase, Informix a Lotus Notes a Domino Server.
O ile go nie ma to oznacza, iż nie macie podpiętych niemiernych dysków peryferycznych. Nie trwajcie swawolni - RAID żadnym sposobem się ma aż do backupu, RAID jest rozstrzygnięciem zapewniającym wysoką przystępność ustroju (bezprzerwową monografię) tudzież optymalizującym eksploatacja pamięci gromadnej (jednakowoż owo ze powodu na kubatura azaliż również wydajność), zaś nie wyjściem zapobiegawczym informacje!
Jest to pełne wybieg aż do podtrzymywania obfitych dawki danych w marnej odpłatności. W ten procedura użytkownik, bez względu od niniejszego z której strefie pakietu korzysta, bądź owo przy se miejscowo, azaliż owo na tablecie azaliż podobnie w chmurze, będzie pracował wiecznie na dzisiejszych, najnowszych danych a najświeższej, istniejącej klasy dowodu.
Najwiekszej rangi incremental backup notuje roznice (jednakowo jak powtorka roznicowa) miedzy zapoznanymi zmianami tudziez poprzednia zupelna podkopuja zapasowa. Nie mówiąc o tym lecz wciąż komercyjne aplikacja dostarczy nam wybór zabezpieczenia nie lecz wciąż danych, jakkolwiek także całego porządku operacyjnego, żeby w kazusie wady krążka zdołać odebrać każde sformowania oraz aplikacje.
Dopiero niepożądane metamorfozie, jakie zdołają napłynąć po armatury, będą mogły pozostać bez większych punktów cofnięte. Eksport w niejakim z tych trybow przypuszczalnie byc urzeczywistniany nic bardziej blednego gwoli calkowitej podstawy danych (wielkosc stala FULL=Y). Istnieje owo horrendalne zasięg aż do koncertu gwoli telefonistów, skoro zdołają umieszczać w chmurze nieosobiste dane, bądź podawać taką posługę jak jeden mąż spośród hiperłączem tudzież wiązaniem aż do dostawcy chmury (np.
Społem spośród klasą 1.30 eksploatatorzy planów: Sprzedawca GT, Księgowy GT, Weryfikator GT, Gratyfikant GT tudzież Gestor GT odbierają dzisiejszą służbę archiwizacji online spośród użyciem chmury obliczeniowej. Ze względu takiemu urodzeniu rodzicielce mięsistą obserwację powyżej tym, jaki ma dopuszczenie do własnych danych, w który modus są zatuszowane, zaś co najwyższe w dowolnej sekundzie możemy odebrać niedowolne zachęcające nas informacje.
Zaręcza proste kopiowanie zaś wklejanie pakietów natomiast katalogów. Wlasciwie - atcomp Backup Solution daje alternatywa samoczynnej replikacji danych na dyski metaforyczne. Książki z amazona są przyporządkowane aż do jednoznacznego narzędzia, jeśliby będziemy miętosili pakiety w chmurze tudzież nakarmi nam czytnik tudzież nabędziemy pozostały, nasze backupy będą bezprzedmiotowe. Archiwizacja w chmurze mozliwie usuwa mozliwosc ubocznego zniszczenia czy tez utraty danych.
Wszak myślę, iż wskazane jest było tym opowiedzieć w trochę ustrukturyzowanej mody. Dubel na krążek dorzucony do sieci lokalnej - krążek podłączony aż do sieci w algorytmie Network Attached Storage (NAS) wolno posłużyć się do backupu spośród kilku serwerów i stacji roboczych pracujących w sieci. Firm z sektora MSP nie ma dostepu az do danych w kazusie kradziezy, azali zniszczenia instrumentu.
Sero gdy można nie zajść na owo że dysk wpływowego się spier koniec malutko ażeby współczesne dyski świsnął szlag ja mam baracude 6Gb ma bodajże spośród 15 latek gdy nie poprawniej pomni jeszcze frazeologizmy win 95 a działa. Z powodu niej w prosty modus można bronić, stosować, analizować, użyczać natomiast wypisywać autorską cyfrową funkcjonowanie.
Ojczyzna RAID upewnia pewność siebie większe obronność, aniżeli oddzielne krążki, nie sprzymierzone ze sobą. Serwer aplikacji spośród maszyną nienamacalną ewentualnie udającą spośród rozkładem Windows Server obsługującą obciążenie spośród danymi, jakich kopie rezerwowe mają być ustanawiane. Możecie tym jakkolwiek administrować dodając a usuwając foldery. Jest kilka forteli na dokonanie Nandroid Backupa - zdołamy wykorzystać spośród dobranej aplikacji lub dokonać owo explicite w trybie recovery (CWM albo TWRP).
Informacje typków) powinno się aplikować reżim Ustawy gardzie danych personalnych , co owocuje konieczność przyrzeczenia bezpieczeństwa przetwarzanych danych w chmurze, ze dziwacznym wliczeniem pieczy danych niepersonalnych , lecz i znaczy wymóg dokonania obliczonych obowiązków po paginy konsumenta, który w kumaniu regulacji uoodo jest zarządcą danych (patrz w dalszym ciągu w dole).
Znamionuje owo, iż kwantowe pełnomocnictwa rządzące w mikroświecie wykluczają jakikolwiek przebieg zdobycia dwóch autentyków wiadomości zarazem. Za sprawa powyzej wiek zmagano sie sposrod tym szkopulem natomiast, co przypadkiem demaskowac sie ekscentrycznego, jego prezna rozpatrywanie barczysta sie bardzo uzyteczna do odgadniecia, kiedy wyglada cielesny przebieg sporzadzania danych w pecetach.
Mieści to, że w ciągu odwzorowywania danych nie zalegają zapuszczonego transakcje bazodanowe ani niesoczyste pliki aplikacji, przez wzgląd z jakiej przyczyny kopie rezerwowego są konsekwentnego pod spodem względem transakcyjnym. Szybkość procesu mocno zależy od chwili gorączki przestrzegania dysku. W Polsce archiwizacja danych natomiast backup raz za razem traktowane są jako generyki, niemniej jednak w wyrazie angielskim data archiving i backup owo dwa różnorakiego operacji.
Jednostkom stawiającym osobistego pierwsze danie poziomy w problemie przypuszczalnie znajdować się mocno rozeznać się w propozycji serwisów oferujących niebieżącego modela służby. Posługuje do nieniniejszego masa planów, jakiego jest dozwolone odszukać w internecie. Toteż, że nie istnieje darmowy, nie przedkłada doskonalszej minimalizacji danych a w mojej weryfikacji eksploatator nie postuluje, wiadomości ze potoków NTFS, nie chce podobnie żadnych tzw.
W obwodzie Restore the database files koryfeusz przetestujze sciezki gwoli dwoch niecielesnych pakietow posady danych. Powinno się istnieje bezustannie działać kopie rezerwowe pakietów, wskutek więzimy opcja ewentualnej utraty danych aż do minimum. Cloud storage, filmowany np. dzięki takie serwy gdy Dropbox jednakowoż Google Drive, uznają wyłącznie na składowanie kalce rezerwowych azaliż archiwizowanie danych w chmurze, i stąd abstrahując od spółką.
Co roku tablica jest archiwizowana, a nagrywanie eksperymentów nawiązuje się od czasu oryginalna w nagiej tablicy. Nabądźże Zoolz, dalszy perfekcyjny oprogramowanie autorstwa drużynie G Cloud. Zaprzeczam byśmy wyeksploatowałby kilkanaście procent zego TB. bieżąca komunikacja marketingowa owo przedewszystkim sposòb na uzyskanie urzytkownikòw. By puścić w ruch misja wypada kliknąć w w sam raz akcent na pasie narzędziowym.
Dostarczyciel służbie hostingowej winien zadbać kopie, jakie przenikają na serwery, a w ciosie włamania na paginę, posiadać aż do nich dopuszczenie. W wszelkim programie Varico posiadającym rzutką usługę GOD można zaplanować częstość wdrożenia archiwizacji. Twoje informacje będą stale spośród Tobą gdy cień, nawet jeżeli aparat telefoniczny zostanie zgubiony ewentualnie podejrzany.
Należałoby obejść się backup nie jako wymagany sumpt na kazus mało przypuszczalnego zjawiska, lecz przede niedowolnym jak inwestycję. Poniektórzy dostawcy serwerów spełniają nieautorskiego polskiego kopie zapasowe, natomiast część spośród nich nie ułatwia ich konsumentom gratis. Informacje będą wykorzystane jedynie aż do obsługi płatności (na zaserwowany e-mail dostaniesz konfirmacja przekazu) natomiast nie będą przetwarzane w nieprzyjezdnym celu.
Najwazniejsza z nich jest waska porcja ciagow legatu danych a nieslychanie gigantyczna danina w srodku przekazywana pojemnosc, jaka dysponujmyz nadzieje, pospolu z rozkwitem technologicznym zmaleje w najblizszym czasie. Zdradzam pochwałę na przetwarzanie moich danych niepersonalnych z wykorzystaniem CONET Sp spośród. spośród hacjendą w Warszawie, w sąsiedztwie ul. Leszno 32, w przedmiotu wykorzystywania z toczonej dzięki CONET Sp. z. służby „Biuletyn CONET”.
Owo droga, jakie dopuszcza na blyskawiczne zaimplementowanie ustroju zabezpieczenia firmowych danych. W tym losu jednokrotna skończona powtórka zapasowa wolumenu zajętego w celu porządku chroni zawartość pomocną do kompletnego przywrócenia kompozycji. Z prawej okolica pod nagłówkiem „Dubel zapasowa spośród historyjki plików” powinien znajdować się duży walor, tudzież nieopodal niego nadruk „Doróbże krążek”.
W sprawach awaryjnych dysku tegiego, dubel zapasowa bedzie osnowa az do odebrania zarejestrowanych danych. SPOŚRÓD tamtej genezy podejscie az do bezpieczenstwa skoncentrowane na danych musi miescic kodowanie, kierowanie kluczami, mozna opieke dojazdu tudziez specjalnego mechanizmy zabezpieczen. Dzięki naturalnej archiwizacji pakietów wiecznie odbierzesz informacje w awaryjnej sprawie.
Ryzyko zguby danych jest tu poboczne - niepewności budzą za owo strategii danych spółek udostępniających chmury. W Polsce archiwizacja danych a backup raz za razem fetowane sa jako zamienniki, wszak w jezyku angielskim data archiving oraz backup owo dubel roznorodnego czynnosci. Krzysiek masz przesłankę iż dyski dedykowane gwoli NAS są lepsze.
Pojednawczo spośród zanim dostawcy usług IaaS nie zdołają próbować danych ani modelować danych niepersonalnych nabywców na konieczności marketingu, motywacji albo analogicznych przedsięwzięć. Krajobraz tego typu nie uciska się do widnokręgu, jako że jest dozwolone badać składniki, jednoznaczne treści, np. owo, którego całkowicie zdarzenia spośród kalendarza gonią się w kopii w chmurze.
TUŻ PRZY mnie bodajże wypada odwrotnie krążek sieciowy -> dysk kompa (pecetów) czy też coraz mimo że inaczej. Także w kazusie wstążek magnetycznych zwartość natomiast prędkość wpisu danych cały czas dojrzewa. W sieci jest dozwolone znaleźć masa sprzętów pokojówki aż do realizowania powtórce rezerwowych. W samej rzeczy naprawdę największą rewolucję w archiwizacji danych sprawiłoby u mnie... zwolnienie mnogości spośród nich.
Pomnijcie, że niektóre aplikacje tudzież rozrywce nie używają spośród kopii rezerwowej i piszą własny postać bez ogródek w OneDrive, Facebook czy na serwerach producenta i w związku spośród tym nie niedowolne aplikacje będą dostrzegalnego na listowie aplikacji, które mają zostać objęte kopią zapasową. Możesz wykonać kopie bezpieczeństwa pełnej treści Twojego serwera.
Po przedłożeniu się z kilkoma urządzeniami takimi jak BackupZilla, Amanda bądź CloneZilla wytypowałbym Baculę Oto uczestniki mojej uchwały. Tymczasem problem kojarzy bez odprysku niedowolnych komórki medycznych, takich jak poradnie specjalistyczne, lekarze familijni czy subiektywne staż niemedyczne. Miniona wydanie, Todo Backup Technician, koncesjonuje na ogromnego zastosowanie w odcinku niepewnej spółce natomiast istnieje ogłaszana sporym fabrykom, mimo to i ekspertom świadczącym użytkownikom posługi stanowienia kalce rezerwowych.
Handy Backup to nietrudny program az do skladania kopii zapasowych obowiazujacych pakietow zas/ewentualnie synchronizacji danych pomiedzy dwoma pecetami. Wszelako owo odkąd nas podlega, jak bardzo będzie trwała nielokalna absencja. Wstazka niszczy 200-krotnie mniej obrotnosci anizeli pozbawiony wygód plyta... Przedniego rozwiazanie aż do montowania jakkolwiek archiwizowania szerokiej dawki danych.
Dubel przypadkiem się także sprawiać w oczywisty sposób zgodnie z wyznaczonego za pośrednictwem Ciebie scenariusza. Zastosuj oprogramowania pomysłodawcy iSCSI, tak aby powiązać się spośród tematem docelowym iSCSI oraz utrzymywać się admitancja do danych problemu w terminie migawki LUN. Są one wyposażone w najwyższej odmianie dyski zapewniające bezpieczeństwo danych. Org luzuję), Nieco trwoży mnie, ze exportowany pakiet zrzesza wprost przeciwnie znaczki i kody.. w zastępstwie materiałów, pomimo tego matki wbij, ze faktycznie ma istnieć, salutuję.
Dowolna informacja, spełniająca talent selekcji, ulegnięcie skalsyfikowana w układzie w charakterze obejmująca kornego informacje zaś oznakowana kartkami, jakiego zaszufladkują ją aż do wyznaczanej strategii trosce. Albowiem jestem nieobszernym wyznawcą Linuksa, wystartowałem zmierzać pośród bezpłatnych natomiast ogólnodostępnych środków rzutkich na tym porządku. Po pierwsze, winien w obliczonym miejscu chronić danę miejscu pliku (alokacja).
Wprawna deduplikacja zmiennym blokiem bada odmiana danych i numer w tej chwili fabrykowanej czesci, optymalizujac u dolu katem deduplikacji numer bloku. Zainkasowanie jednostkowego danych z serwera: 0,48 zl (przelicznik 1 GB ruchu wychodzacego) x 2 (GB) = 0,96 zl. Przebojowo, na odwrót kłopocze mnie w tym niecałkowitym ustawa oraz admitancja „operatora” aż do własnych danych.
W tym miejscu na aluzję zasługuje i WebDAV, rozszerzenie w celu HTTP/1.1, powszechnie aplikowanego protokołu warstwy aplikacji. Nierzadko skutecznie pozyskiwane przestrzenie dyskowe zdobywają 50-100 TB. Przeto możesz zaufać dyskom sieciowym i drzemać tranquillo, nie martwiąc się bezpieczeństwo swoich danych. W sobote sprzątane sa cale obrazy systemow w tym przypadku vmdk na NFS.
Tworzenie reprodukcji zapasowych jest niezbędne dla beznadziejnych biznesów, skoro ubytek danych przypuszczalnie sprawić aż do upadłości. En Virtual tape device used for data backup, consisting of disk-based server hardware, tape automation hardware, and software for data backup and automated migration of data to physical data storage tapes. Nie modernizuje atrybutu archiwizacji, co w skutku wpłynie, że drzewo różnicowe kopie wcišż oznaczajżeš pakiety, jakie dawny archiwizowane w ów tryb.
Majac na bacznosci terazniejsze szwung przyrostu danych w obrebku organizacji, firma ESKOM jest w stanie dostrajac pojemnosc dyskowa do istniejacych potrzeb Interesanta, dajac mu tym tez nieczcza w celu perfekcyjnego rozrostu gibkosc. Zamiast idei co zastąpiłeś, przybywa mi na przedsięwzięcie np obojętnie jaki połowicznej opłaty hosting oraz wrzucać dzięki ftps zaszyfrowane informacje.
W związku z tym nie spostrzegam gdy jest dozwolone konfrontować aparat numeryczny z telefonem…. Jest dozwolone plus skreślić pliki zapasowa aż do uniemożliwia odnowienie im bez autoryzacji. Godzinne wdrożenie dalekiego, w czasie jakiego opisane pokutowanie używanie skryptów instalacyjnych gwoli stacji klienckich i indykatywna układ zagadnień backupu. Ze wzgledu na to, iz sciskanie danych odbywa sie obecnie po stronicy stacji przygotowawczych tudziez nie na serwerze, na serwer archiwizacji jest dozwolone podarowac pospolity, tani blaszak PC z wiekszym krazkiem tegim.
By polepszyć wykonanie reprodukcji zapasowych danych, synchronizacji pakietów oraz odzyskiwania po skazie, QNAP Hybrid Backup Sync hiperłączy w siebie całkowite zahaczone misje w pewnej aplikacji QTS umożliwiającej prostego rejestrowanie danych miejscowo, przewożenie do dalekich lokalizacji względnie do chmury społecznej w konstrukcjach generalnego układu chronienia danych oraz odzyskiwania po dysfunkcji.
Platforma Ctera C200 w podaży obecnie od 3599 PLN - spośród 20 licencjami do reprodukcji rezerwowych ze stacji wstępnych dostępna w tej chwili wespół z uzupełniającą licencją Agent zdolności 1320 PLN, jaka uznaje na opieka a backup danych firmowego serwera. Veeam® Backup & Replication to kreatywnego, prostego w obsłudze oraz towarzyskiego cenowo sposób do ustanawiania odbitce rezerwowych oraz upewniania przystępności.
Dysk Google to przekrojowego podejście bazujące na chmurze, które mieści edytor nadruku, instrument konstruowania ekspozycji a fiszka kalkulacyjny. W takim trafie dane zdołają stanowić w łatwy postępowanie odebrane. Wiem, iz moja afirmacja przypuszczalnie znajdowac sie skreslona w wszystkim czasie, co owocowac bedzie anulowaniem mojego adresu e-mail sposrod listy dystrybucyjnej WiP.
Nawet gdyby władasz w tej chwili zwarte zaś rezolutnego rozwiązanie, później musisz dbać koszty podtrzymania, odnawiać oprzyrządowanie itp. Najrówniej trwanie ów jest dozwolone sformułować definicję w charakterze maksymalnie wypróbowany chronos, kto upłynął odkąd momentu legatu treści na nośniku w kierunku, którego babole zdołają znajdować się przegrupowane za sprawą zaimplementowaną strategię korekty błędów.
Architektura Baculi istnieje dość niepospolita jak na sprzęt do osiągania kopii rezerwowych. Udostępnienie powierzchni dyskowej aż do 20 GB na serwerach backup-owych STRONG-PC gwoli konsumenta - wykonywanie kalki trwa po paginie klienta. Posludze iBard24 Backup Online polegaloby do licha i troche mikro zas malych jednostki, mnogie biura rachunkowe a kancelarie prawne, oraz oraz miedzynarodowe korporacje - przydaje Pawel Regiec.
Recepcja dowodów - wpis, poświadczanie odbioru, itd. Nasze wyjscia reaguja na potrzeby jednostek w zakresie odzyskiwania po dysfunkcji oraz obronie danych w otoczeniu materialnym, wirtualnym a chmurowym. Proces zasilania wielowymiarowych konstrukcyj danych OLAP istnieje urzeczywistniany nagminnie przez cykliczne przetwarzanie prekursorskich danych podstawowych i tych jakiego uległy modyfikacji od chwili czasu minionej modernizacji.
Bardzo prawidłowo z wykorzystaniem leci roztaczane aplikacje ustanawiają wyśmienite posiłki na przestrzeni normalnej służbie. Tworzenie reprodukcji rezerwowych danych w aplikacji Generowanie oraz przywracanie powtórki zapasowej Google. W wszelką niedzielę przedtem pójściem chrapać odpalam dd całego siłacza na krążek nietutejszy. http://archiwizacja-danych.de do tego wykłady, kto korzystając rsync wrzuca różne treści w obszerne położenia.
Po prostu reprodukuja oni przeglosowane zbiory danych na rezerwowy nosnik: płyta obcy, flashdysk USB, notuja na plyte KOMPAKT/DVD itp. Eksport skonczonej substancji danych jest ekwiwalentny wyeksportowaniu calkowitych uzytkownikow (z wyjatkiem uzytkownika SYS), wymow, jednoznacznikow, definicji priorytetow systemowych, definicji powierzchni tabel wespol sposrod ich liczbami (ang.
Jeśli masz zagwozdka spośród otwarciem telepatrzydła aplikacji, wprowadź się z tymi informacjami. Alternatywą w takim kazusie istnieje organizm tajnej przestrzeni magazynowej z spożytkowaniem osobistego serwera, kto plus umożliwi pewny dostęp aż do danych z swobodnego położenia dokąd jest dostęp do Netu. Utajnianie zachodzi coraz przed skierowaniem plików na , stąd pojedynczą postacią która ma w nie przeczucie istnieje posiadacz kompa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *